پلان

شاید اولین نتیجه ای که از این مطلب گرفته می شود این است که هرچه ابعاد یک فضا بزرگتر باشد امکانات بهتری از آن فضا به دست می آید. نتیجه این برداشت آن است که باید هر فضا را تا حد ممکن بزرگ طراحی کرد که چنین نتیجه گیری درست نیست، در آشپزخانه ای که بزرگتر از معمول باشد بنابراین نقش کلیدی طراحی دکوراسیون داخلی را مشاهده میکنید.مسافتی که برای گذاشتن و برداشتن اشیا طی می کنید بیش از حد لازم خواهد بود در دسترس بودن اشیا اطراف ما نتیجه راحت طلبی انسان و امری بسیار منطقی است. 

مهم ترین المان طراحی دکوراسیون داخلی..

فعالیت ها و استفاده های متفاوت در فضا به ابعاد خاص خود نیاز دارند به عنوان مثال فضای مورد نیاز برای بازی پینگ پنگ با فضایی که چند نفر در آن دوره یک میز به گفتگو می پردازند یکسان نیست. با توجه به موضوع و شرایط فضا، پیدا کردن ابعاد مناسب فضا همیشه مسئله‌ای است که پاسخ آن در گرو درک فاصله و نزدیکی بین کاربران با یکدیگر و اشیا اطراف آن ها است ایجاد تعادل منطقی بین دوری و نزدیکی نکته مهمی در چیدن مبلمان به خصوص میز و صندلی است باید نه آنقدر زیاد باشد که افراد نتوانند با یکدیگر رابطه برقرار کنند و نه آنقدر کم باشد که فرد احساس کند به حریم او تجاوز شده یا احساس شلوغی به او دست دهد. احساس شلوغی کردن  گاهی نتایج بدی دارد در یک آسانسور شلوغ که افراد با یکدیگر غریبه نیز هستند گفتگوها تصنیف شده نافرجام می مانند.


پوشش کف و دیوار

انواع دیوارپوش ها با توجه به متریال و نوع کاربرد شامل موارد زیر می شود :

  • پوشش رنگ دیوار
  • پوشش کاغذی دیوار
  • دیوارپوش پی وی سی
  • پوشش چوبی دیوار
  • دیوارپوش سنگی
  • دیوارپوش سه بعدی
  • کاشی و سرامیک

پارتیشن

بلوک های شیشه ای

بلوک شیشه‌ای یا گلاس بلاک (Glass Block) به قطعاتی گفته می‌شود که از جنس شیشه ساخته می‌شوند.  این قطعات جداي از  جنبه هاي تزئینی، كاربردهاي بسياري دارند. برای اتصال آنها معمولا از ملات يا چسب به همراه اسپيسر يا جدا كننده استفاده می‌شود.  بلوک‌های شیشه‌ای از دهه ۱۹۰۰ ساخته شدند و بیشتر برای تامین نور طبیعی ساختمان توسط دیوارها کاربرد دارند. امروزه در معماري روز جهان، بلوك شيشه هاي نقش ويژه اي را ايفا مي نمايد و مهندسان و طراحان و آرشيتكتهاي معتبر بين المللي از اين محصول در راستاي طراحی دکوراسیون داخلی استفاده مي نمايند.

نوارهای چوبی

چوب، متریالی طبیعی و مطلوب برای فضاهای داخلی است، که طرفداران بسیاری دارد و همیشه به روز است. چند نوار چوبی تراش خورده و کشیده، به سادگی توانند به نقطه ی کانونی  فضا تبدیل شوند.

جداکنندهای مشبک

برخی معتقدند استفاده از دیوارهای آماده فضای خانه را خفه می کند پس برای این گروه دیوارهای مشبک بهترین گزینه است. این دیوارها علاوه بر زیبایی، به خوبی نور را نیز منتقل می کنند. طرح های روی این دیوارها با برش ایجاد شده اند و به همین منظور باعث بسته شدن فضا نمی شوند.

قفسه های کاربردی دیوارهای جدا کننده چند منظوره

عنوان کاربردی بودن به درستی به این دسته از دیوارهای جداکننده فضای داخلی اختصاص داده شده است چرا که علاوه بر جداکردن بخشی برای قرار گرفتن وسایل و محل مناسبی برای قرار دادن لوازم تزیینی است . این گنجه و قفسه از نظر بصری فضای بزرگ و باز اتاق را تبدیل به یک اتاق نشیمن و یک اتاق غذاخوری جدا از هم کرده است و در عین حال یکپارچگی فضا را نیز حفظ می کند. این قفسه همچنین مکانی عالی برای به نمایش گذاشتن گلدان ها و وسایل تزئینی محبوب شما است و از گنجه زیر آن نیز می توانید برای نگهداری وسایل دیگر استفاده کنید.

باکس های سبز

یکی از انواع پرطرفدار و کار آمد این نوع پارتیشن ها، می تواند پارتیشن های سبز و یا همراه با فلاور باکس باشد که به عنوان دیوارهای سبز در فضا کاربرد دارند.

در واقع این نوع پارتیشن ها در آن واحد چند عملکرد را به عهده دارند. یعنی علاوه بر مبحث تقسیم فضا، نقش تصفیه کنندگی هوا، شادابی، عدم یکنواختی و نیز زیبایی فضا را بدلیل وجود گیاهان متنوع و زیبا بر عهده دارند. ضمن اینکه می توان از آنها به عنوان باغچه های عمودی نیز استفاده نمود.

میله های فلزی

یکی از مدل های پارتیشن که در انواع و نحوه ی اجرا تنوع زیادی دارد و از مقاومت خوبی نیز برخوردار است، میله های فلزی هستند. میله های فلزی با قرار گرفتن در کنار یکدیگر، سطوح پیوسته ای را تشکیل می دهند. این میله ها می توانند در وضعیت های مختلفی نسبت به یکدیگر قرار بگیرند. استفاده از پارتیشن های میله ای در مواقعی مناسب است که بخواهید نقش حفاظ را ایجاد کنید و ارتباط بصری بین دو فضا همچنان برقرار باشد.

ساخت پارتیشن ریلی

پارتیشن ریلی امکان بسیار خوبی را ایجاد میکند تا افراد داخل ساختمان به راحتی بتوانند به محیط بیرونی دسترسی و دید داشته باشند.متریالی که برای ساخت پارتیشن ریلی به کار میرود در بیشتر مواقع ام دی اف میباشد و در مواردی نیز از شیشه در ساخت آن استفاده میشود.


نور

این مبحث روی رفتار و مکانی متمرکز است که توسط آنها نور طبیعی وارد ساختمان می شود. نور وسیله ایست برای ایجاد فرم و فضا، کیفیت و کمیت نیز رنگ نور بر مشاهده و درک حجم و جرم موثر است داخل شدن نور طبیعی می تواند نتیجه تصمیمات طراحی روی نما و مقطع ساختمان باشد. نور طبیعی را می توان برحسب اختلاف کیفی مورد توجه قرار داد که از  فیلتر گذاشتن، پرده انداختن و منعکس کردن حاصل می شود. 

نوری که از یک طرف وارد فضا می شود بعد از تعدیل شدن توسط پرده با نوری که مستقیماً از بالا تابیده می شود متفاوت است هر دوی اینها با نوری که قبل از ورود به فضا در پوسته ساختمان منعکس می شود کاملا متفاوت است. مفاهیمی همچون اندازه، موقعیت، شکل، تکرار بازشو ها، مواد سطحی  بافت، رنگ و تعدیل کردن قبل و بعد و نیز در طول ورود به پوسته ساختمان همگی مربوط به بحث نور به عنوان یک ایده طراحی هستند نور طبیعی می‌تواند سازه، هندسه، سلسله‌مراتب و ارتباطات واحد جز به کل تکراری به مجرد و سیرکولاسیون به فضای مورد استفاده را تقویت نمایند.

رنگ

عامل رنگ، رنگ دانه قابل تعریف و توجیه و قابل تجزیه از نظر فیزیکی و شیمیائی یعنی ماده رنگ کننده است. این عامل به وسیله حس بینائی و قوه ادراک مفهوم و ماهیت انسانی کسب می گردد.چشم و مغز از طریق قیاس و کنتراست به تمیز دقیق نائل میشوند. ارزش یک رنگ رنگی در قیاس با یک رنگ غیر رنگی ( سیاه، سفید و یا خاکستری) با یک یا دو یا چند رنگ رنگی دیگر تعین می شود. مشاهده رنگ یک اثر روحی روانی داشته و از واقعیت ظاهری و شیمیائی رنگ متمایز می باشد.واقعیت و اثر روحی روانی رنگ همان چیزی است که آن را اثر رنگ می نامیم. عامل رنگ و اثر رنگ فقط در مورد چند مایگیهای هماهنگ قابل انطباق هستند. در تمامی موارد دیگر عاملیت رنگ تبدیل به یک اثر جدید میشود.

همزمانی...

وقتی رنگها عامل و اثر تطبیق نداشته باشند، حالتی فرار، دینامیک، غیرواقعی و ناسازگار خواهیم داشت. همین نیروی واقعیات مادی و رنگی است که با ایجاد نوسانات غیرواقعی به هنرمند چنان امکانی را میدهد که ناگفته ها را بیان کند.پدیده ایکه گفته شد باید بدرستی تحت عنوان « همزمانی یا تقارن» دسته بندی شود. وقوع جهش و دگرگونی هم زمان این امکان را به وجود می آورد که در جریان کمپوزیسیون رنگ، کار با اثر رنگ آغاز شود و اندازه و شکل سطوح نیز به فراخور آن ایجاد گردد.وقتی موضوعی در نظر گفته شد، طرح باید از این موضوع اولیه و حاکم برکار پیروی کند. اگر رنگ مهم ترین وسیله بیان حالت و مفهوم باشد، کمپوزیسیون باید با سطوح رنگی اغاز گردد و این سطوح خطوط را تعیین خواهد کرد. رنگها ابعاد و جهات مخصوص به خود دارند و سطوح را به شیوه خود محدود می کنند.

گروه مهندسین فراگامان دلتا با در اختیار داشتین دپارتمان مجرب معماری و تامین متریال متیتواند با سابقه درخشان خود در امور طراحی دکوراسیون داخلی ، نظارت و اجراء می تواند خدمات ارزنده ای ارائه دهد.