امروزه به دلیل شهرسازی و افزایش قیمت مسکن اکثر خانه ها آپارتمانی و کوچک ساخته می شوند.که از داشتن حیاط و فضای باز بی‌بهره‌اند، به همین دلیل معماران ساختمانی باید توجه کنند که طراحی تراس کوچک در این ساختمان ها بسیار ضروری است.شما با داشتن ایده طراحی تراس های کوچک که فضاهای مهم و ارزشمند خانه می باشند، در طراحی نمای ساختمان بسیار تاثیر گذار می باشد و باعث آوردن طبیعت، آرامش، نشاط و زندگی به محیط داخلی خانه می شوند.

اگر شما هم جزء افرادی هستید که فضای تراس و بالکن را بخش مهمی از خانه و آپارتمان می‌دانید و تلاش می‌کنید کاربری انباری بودن را از آن بگیرید، توصیه می‌کنم دراین مقاله با ما همراه باشید. در این مقاله پیشنهادهایی را در رابطه با تزیین و طراحی بالکن و تراس کوچک با وسایل ساده ارائه داده‌ایم و انواع ایده طراحی تراس های کوچک را  مد نظر قرار داده‌ایم.

تراس

بالکن نسل امروزی ایوان خانه‌های قدیمی است که در آپارتمان‌ها طراحی می‌شود و حداقل از یک طرف به فضای بیرون اشراف دارد. تراس یا بهارخواب فضایی مانند بالکن است ولی سقف ندارد در نتیجه مساحت آن جزو آپارتمان محسوب نمی‌شود.

ایده طراحی تراس های کوچک

شکل 1

طراحی تراس های کوچک

برای طراحی تراس موارد مختلفی در نظر گرفته می شود. به طور کلی تراس ها در دو بعد طول و عرض رشد می کنند و به شکل مستطیلی یا مربعی دیده می شوند. تراس های مربعی شکل اگر ابعاد بیش از ۲٫۵ متر داشته باشند، امکان ترتیب دادن یک دکوراسیون شیک را فراهم می آورند اما در نمونه ها کوچکتر از ۲٫۵ متر کار اندکی سخت می گردد.

طراحی مدرن تراس با گل و گیاه

دیزاین تراس با گل و گیاه در واقع فضای آرام و مناسبی را برای مدیتیشن، خلوت و تنهایی، دورهمی‌های دوستانه و بسیاری دیگر از کارهای روزمره زندگی فراهم می‌کند که به ویژه در زندگی شهری امروزه بسیار لازم و ضروری است.

یکی از ایده‌های جذاب برای گل‌آرایی تراس‌ها، آویزان کردن گلدان‌های گل از سقف تراس و دیوارهای آن است که جلوه‌ی بصری فوق‌العاده‌ای دارد. اجرای این ایده حتی برای دکوراسیون تراس و بالکن کوچک نیز عملی و بسیار جذاب است.

ایده طراحی تراس های کوچک

یا  میتوانید از فلاور باکس‌ها که شکل مدرن‌تری از گلدان‌های قدیمی هستند استفاده کنید آن‌ها را به شکل‌های متنوع و در اندازه‌های دلخواه برای دکوراسیون تراس و بالکن کوچک منزل‌تان اجرا کنید.

ایده طراحی تراس های کوچک

شکل 3

انتخاب مبلمان مناسب برای تراس کوچک

ممکن است شما نتوانید یک میز ناهار خوری را در تراس خود جای بدهید اما می توانید، یک میز قهوه کوچک و یک یا دو صندلی را انتخاب کنید که بتوانید یک قهوه بخورید و کتاب مورد علاقه خود را خارج از منزل بخوانید.

یا میتوانید از بالشتک و کوسن هایی با رنگ خنثی برای مبلمانی به رنگ چوب که با محیط هارمونی و هماهنگی دارند و یا چند عدد شمع ، که همگی می توانند فضای شما را آرامش بخش و متمایز کنند ایده بگیرید.

ترکیب رنگ ها

استفاده از رنگ زرد در کنار سبز ، شادابی محیط را بیش تر می کند ، زیرا رنگ زرد یکی از عناصر تشکیل دهنده رنگ سبز می باشد . مثلا گیاهان سبز در کنار وسایل زرد رنگمان چقدر سرزنده تر و با نشاط تر دیده می شوند . گرمی رنگ تیره چوب های استفاده شده در محیط ، سردی این دو رنگ را خنثی کرده است و هارمونی زیبا و مناسبی برای چیدمانمان محیا میکند رنگ دیوار می تواند کل چیدمان و دیزاین فضا را تحت تاثیر قرار دهد ، پس در انتخاب آن دقت کنید .

از لوستر های کاغذی برای نورپردازی در شب 

لوستر های کاغذی برای نورپردازی در شب می باشد ، که دیدی متفاوت به فضا میدهد . سِت کردن جالب لوستر با کوسن ، لیوان شیشه ایی و حتی جلد کتاب ، هارمونی بسیار مناسب در فضا ایجاد کرده است . تراس می تواند پر از گل های رنگارنگ و متفاوت نباشد و کاربردی دیگر داشته باشد مثلا تعداد گلدان های ساده و محدود می تواند برای فضایمان کافی باشد.

ایده طراحی تراس های کوچک

نمای تراس را با شیشه‌ رنگی بپوشانید

استفاده از شیشه رنگی میتواند نمای بسیار جذابی به تراس‌تان بدهد، علاوه بر این می‌توانید از سایه روشن و مناظر بسیار جذابی که با تابش نور خورشید به شیشه رنگی‌های تراس ایجاد می‌کند لذت ببرید.

ایده طراحی تراس های کوچک

انتخاب کفپوش مناسب 

تراس و بالکن آپارتمان های معمولی دارای کف بتنی است که بدون روح و جذابیت می باشد. خوشبختانه شما می توانید یک اسلب خسته کننده را با تایل های سرامیکی متنوع یا قطعات سنگ یا کفپوش های طرح چوب یا حتی چمن مصنوعی روح ببخشید. انتخاب کفپوش مناسب بسیار سلیقه ای می باشد و عوامل مختلفی مانند جنس٬ هزینه٬ قابلیت نصب آسان٬ رنگ و ضد آب بودن کفپوش را در هنگام خرید دقت نمایید.

طراحی چوبی کف تراس یکی از کارهایی‌ست که پیشنهاد می‌کنیم انجام دهید. استفاده از ترموود در کف و حتی دیوار تراس فضای آن‌جا را گرم و دنج می‌نماید. ترموود در مقابل رطوبت، حرارت و خوردگی حشرات بسیار مقاوم است و جای هیچ گونه نگرانی برایتان نمی‌گذارد.

ایده طراحی تراس های کوچک

در تراس خود یک تاب آویزان کنید

نصب تاب در فضای تراس یک ایده‌ی بسیار جذاب است. مخصوصا برای آن‌هایی که فضای کافی برای تاب مورد نظرشان را در اختیار داشته باشند. برای دکوراسیون تراس و بالکن کوچک نیز می‌توانید از تاب‌های جمع و جور استفاده کنید.

ایده طراحی تراس های کوچک

از داشتن یک آتشدان در تراس خود غافل نشوید

استفاده از یک المان گرمابخش هزیمی در طراحی تراس به سبک مدرن و همچنین قرار گرفتن آن در نزدیکی مبلمان و فضای دورهمی، می‌تواند تلفیق خوبی از مدرنیته و فضای دورهم‌نشینی سنتی باشد.

تراسمان را به کتابخانه ای جذاب تبدیل کنیم

کسانی که به چیدمان های مختلف علاقه دارند، این طراحی می تواند بهشان کمک کند، زیرا کتابخانه و گلدان در یک طراحی قرار میگیرند و به جای شلوغ کردن محیط ، فضایی خلوت را ایجاد میکنند.که با چند متریال محدود فضا را به بهترین شکل میتوان دیزاین کرد.

ایده طراحی تراس های کوچک

اجرای آبنما

وجود آب همواره با حس خوب همراه است. آبنما‌های بزرگ و کوچک با شکل‌ها و مدل‌های متنوعی وجود دارند که می‌توانند برای طراحی و دکوراسیون تراس و بالکن کوچک منزل‌تان مناسب و جذاب باشند.

ایده طراحی تراس های کوچک

از ریسه‌های نور استفاده کنید

یکی از ایده‌های پر طرفدار برای دکوراسیون تراس و بالکن کوچک، استفاده از ریسه‌های نور است. ریسه‌های نور می‌توانند فضای تراس‌تان را بسیار رمانتیک و روح‌نواز نمایند. می‌توانید ریسه‌های نور را در هر جایی از تراس به کار ببرید. مثلا بر روی جان‌پناه، اطراف مبلمان، دور گلدان‌های گل و یا دیوار و کف تراس که هر یک با توجه به سبک طراحی و دکوراسیون تراس و بالکن می‌توانند جذابیت خاص خود را داشته باشند.

ایده طراحی تراس های کوچک

در آخر

دیزاین تراس و بالکن و طراحی زیبای تراس یکی از دغدغه ‌های بسیاری از افراد خاص‌پسند است. طراحی گلکاری تراس، طراحی چیدمان تراس، طراحی نمای تراس، طراحی معماری تراس، اجرای دکوراسیون تراس و به طور کلی نحوه اجرای تراس نیازمند دانش، تجربه و تخصص است. بهترین کار برای رسیدن به طراحی تراس لوکس این است که با دیدن تصاویر طراحی تراس، ذهن خودتان را نسبت مسئله‌ی طراحی و چگونگی نوآوری و خلاقیت در طراحی داخلی تراس بازکنید . می‌توانید ایده‌های مختلف را با هم ادغام کرده و جلوه‌های بصری زیبا و متعددی را خلق کنید. با کنار هم قراردادن نکات می توانید ایده طراحی تراس های کوچک در پروژه خود بکار ببرید.


منابع

  1. ویکی ساختمان
  2. طراحی تراس و بالکن
  3. ihome.ir
  4. chidaneh
  5. zoomila