امروزه لازم است طرح‎های صنعتی با دقت و سرعت انجام گیرد. برای جامه عمل پوشاندن به این هدف، کامپیوتر نقش اساسی را ایفا می‎کند.دراین راستا نرم‎افزارهای بسیاری در زمینه طراحی مهندسی به کمک کامپیوتر عرضه شده‎اند و یکی از این نرم‎افزارها ،نرم افزار اتوکد AutoCAD می باشد.

اتوکد یک بسته نرم افزاری، برای طراحی با کامپیوتر می‎باشد. این برنامه که آن را CAD (Computer Aided Design )، به معنای طراحی و نقشه کشی به کمک کامپیوتر نیز می نامند، قادر به ترسیم طرح‎های دو بعدی و سه بعدی می‎باشد و توسط آن می‎توان مدلسازی نمود.

استقبال از این برنامه درحدی است که بالغ بر هشتاد درصد بازار نرم افزارهای طراحی به نرم افزار AUTO CAD اختصاص دارد. با این حساب می‎توانAUTO CAD را یکه تاز میدان طراحی و نقشه کشی به کمک کامپیوتر دانست.

نرم افزار اتوکد AutoCAD

اتوکد

اتوکد به انگلیسی( AutoCad) نام نرم‌افزاری است که برای ترسیم نقشه‌های مهندسی و صنعتی به کار میرود.
این نرم افزار از محصولات شرکت آمریکایی اتودسک است. کاربران اتوکد امکان استفاده از محیط های دو و سه بعدی را دارند.

نرم افزار اتوکد AutoCAD

آشنایی با محیط های کاری نرم افزار اتوکد

محیط های اصلی نرم افزار اتوکد به3 بخش تقسیم می شود:

 1. محیط دوبعدی، AutoCAD Classic
 2. محیط سه بعدی، 3D Modeling
 3. Drafting & Annotation
نرم افزار اتوکد AutoCAD

یادگیری بخش دو بعدی این نرم افزار حدود 3 هفته زمان می برد و بخش سه بعدی بسته به پیش زمینه شما و رشته تخصصی تان ممکن است بین 1 تا 3 ماه طول بکشد.

نرم افزار اتوکد AutoCAD

نوار عنوان (Title Bar)

در بالا ترین قسمت نرم افرار، نواری افقی به عنوان نوار عنوان قرار دارد که در آن نام و نسخه نرم افزار اتوکد و نام پرونده (فایل) جاری وجود دارد.

روبان ابزار ها (Ribbon)

روبان ابزار ناحیه ای است که می توان از طریق آن دسترسی سریع و آسان به دستورها داشت. دستورها بر حسب موضوع در بخش هایی دسته بندی شده اند. هر دسته داخل یک زبانه (Tab) قرار گرفته است.

محیط کار (work space)

آنچه ترسیم میشود در این قسمت نمایش داده می شود. این قسمت در واقع محیط کار نرم افزار است. این قسمت در حالت پیش فرض به صورت صفحه های یک دفتر شطرنجی تقسیم شده است.

اندازه این تقسیمات قابل تغییر است ولی به صورت پیش فرض بر روی ۰/۵ میلی متر تنظیم شده است.

خط فرمان (Command Line)

خط فرمان محلی برای نوشتن عنوان دستور بوده و با فشردن کلید ورود (Enter) دستور قابل اجرا خواهد بود. در ضمن اینکه زیر دستور ها و دستورها اجرایی در این خط قابل مشاهده است.

نوار وضعیت (Status Bar)

این نوار افقی دارای اجزای مختلفی است مثل نماد های (Icons) دستورها کمکی و توابع.

نرم افزار اتوکد AutoCAD

ورژن های مختلف اتوکد

اتوکد یک ابزار طراحی با کامپیوتر است که در سای 1982 توسط شرکت Autodesk به کاربران ارائه شد و قابل اجرا بر روی کامپیوتر های شخصی بود.

نرم افزار اتوکد AutoCAD

ورژن اولیه نرم افزار اتوکد بسیار ساده و در حد ترسیم خطوط صاف و مورب بود، ولی به مرور زمان قابلیت های بیشتری جهت طراحی در محیط 2 بعدی و 3 بعدی ارائه نمود.
در نسخه 2007 نرم افزار اتوکد، امکانات پیشرفته و ابزار های طراحی 3 بعدی و همچنین عملیات Render ارتقا پیدا کرد.

نهایتا در سال 2010 قابلیت های تکمیلی نظیر Mesh Modeling و دستور العمل های پارامتریک به آن افزوده شد.

فرمت های فایل اتوکد

فرمت اصلی نرم افزار اتوکد dwg است. این فرمت و تا حدودی هم فرمت DXF، تبدیل به استانداردهایی برای قابلیت همکاری داده های CAD شده اند، مخصوصا برای تبادل نقشه های دو بعدی. نرم افزار AutoCAD از فایل های dwf هم پشتیبانی می کند که توسط شرکا اتودسک برای چاپ داده های CAD توسعه یافته است.

نرم افزار اتوکد AutoCAD

زبان ها

نرم افزار AutoCAD و AutoCAD LT برای زبان های انگلیسی، آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی، اسپانیایی، ژاپنی، کره ای، چینی ساده، چینی سنتی، پرتقالی برزیلی، روسی، چک، لهستانی و مجارستانی موجود است (همچنین از طریق بسته های زبان افزوده). میزان بومی سازی تفاوت دارد و ممکن است محصول به طور کامل یا تنها اسناد ترجمه شده باشند. مجموعه دستورات اتوکد هم بومی سازی شده اند.

ورژن های دانشجویی

نرم افزار اتوکد به صورت رایگان برای دانشجویان و معلمان با یک مجوز 18 ماهه قابل تمدید، در دسترس است. ورژن دانشجویی نرم افزار اتوکد از نظر کارایی با ورژن کامل تجاری آن یکسان است، اما تنها یک تفاوت دارد: فایل های DWG که توسط یک ورژن دانشجویی ساخته یا ویرایش شده اند دارای یک مجموعه bit-flag داخلی (flag دانشجویی) هستند. زمانی که چنین فایل DWG توسط هر ورژنی از نرم افزار اتوکد (تجاری یا دانشجویی) پیش از AutoCAD 2014 SP1 پرینت شود، خروجی دارای یک مهر در هر چهار طرف کاغذ می باشد.

اشیایی که در ورژن دانشجویی ساخته شده اند نمی توانند برای مصارف تجاری استفاده شوند. اشیای دانشجویی اگر در ورژن هایی قدیمی تر از AutoCAD 2015 وارد شوند، می توانند فایل DWG  تجاری را اصطلاحا “آلوده” کنند.انجمن تحصیلات Autodesk به دانشجویان و کارکنان دانشگاه دسترسی رایگان به برنامه های مختلف شرکت اتودسک را می دهد.

درگاه ها

اندروید و iOS

برنامه Autodesk AutoCAD 360، برنامه رسمی موبایل اتوکد برای اندروید، iOS و تبلت های ویندوز است. این برنامه قابلیت مشاهده، علامت گذاری، اندازه گیری و ویرایش (تنها به صورت دو بعدی) تمام فایل های DWG  را از یک گوشی موبایل یا تبلت دارد. عملیات ویرایش فایل در فضای ابری و با فرمت DWG واقعی انجام می شوند.

Microsoft Windows

AutoCAD یک بسته نرم افزاری است که برای ویندوز ساخته شده است و معمولا هر ورژن جدیدی از نرم افزار اتوکد از ورژن کنونی و تعدادی از ورژن های قبلی ویندوز پشتیبانی می کنند. ورژن های AutoCAD 2016 وAutoCAD 2017 از ویندوز ۷ تا یندوز ۱۰ را پشتیبانی می کنند.

مهم‌ترین قابلیت‌های نرم‌افزار Autodesk AutoCAD

 • بخش Text Command به صورت چند خط بودن
 • بهره‌مندی از پسوند اختصاصی DWG
 • قابلیت حاشیه‌نویسی در کنار نقشه‌ها
 • کیفیت بالا در پردازش و چاپ طراحی‌ها
 • قابلیت بازیابی فایل‌های از دست رفته
 • قابلیت ترسیم به صورت دو بعدی
 • جلوگیری از انجام تغییرات ناخواسته
 • قابلیت ترسیم به صورت سه بعدی واقعی
 • ابزار طراحی و ترسیم آزاد سه بعدی و دو بعدی
 • قابلیت چرخش ۳۶۰ درجه‌ای نقشه‌ها
 • انعطاف‌پذیری بالای محیط کاربری
 • استفاده بسیار آسان‌تر در این نسخه
 • دارای محیط برنامه‌نویسی پیشرفته برای کاربردهای خاص
 • قابلیت ترکیب چارت‌های Excel و AutoCad
 • مدیریت کامل بر روی لایه‌های نقشه‌ها
 • انتقال آسان تنظیمات بین کامپیوترهای مختلف
 • اشتراک‌گذاری طرح‌ها با حداقل حجم و حداکثر کیفیت
 • افزایش انعطاف‌پذیری نرم‌افزار در مقابل طرح‌ها و هماهنگ سازی تنظیمات آن‌ها
 • سازگاری بسیار کامل تر با پردازنده‌های گرافیکی و به دست آوردن سرعت بالاتر در انجام کارها
 • امکان وارد کردن تصاویر در محیط اتوکد به عنوان بخشی از نقشه
 • قابلیت تنظیم مقیاس های مختلف برای چاپ نقشه ها
 • امکان وارد کردن نقاط از دوربین نقشه برداری به طور مستقیم

کاربرد اتوکد در بازار کار

گستره قابلیت ها و کاربرد نرم افزار اتوکد در بازار کار بسیار وسیع می باشد تا جایی که به یک تخصص و رشته خاص محدود نمی شود و در رشته های مختلفی از جمله معماری، نقشه کشی، مدل سازی، عمران، الکترونیک، مکانیک، راه سازی، ساخت و تولید، برق، طراحی صنعتی و… کاربرد دارد.

نرم افزار اتوکد AutoCAD

منابع

 1. ویکی پدیا
 2. طراح شید
 3. معماری
 4. مجتمع فنی تهران