پلاگین ، برنامه ای می باشد که به تنهایی کاربردی ندارد و بر روی یک برنامه بزرگتر دیگر نصب می شود و قابلیت هایی را به برنامه اصلی اضافه می کند که قبل از نصب پلاگین وجود نداشته است. وی ری محصول شرکت CHAOS GROUP است و در سال ۱۹۹۷ برای اولین بار وارد بازار شد. پلاگین وی ری VRAY ساخت کشور بلغارستان است و به صورت جدا گانه به روی نرم افزار های سه بعدی مانند 3dmax ، MAYA و چند نرم افزار دیگر نصب میشود البته نرم افزار های زیادی هم هستند که قابلیت رندر گیری دارند اما قابلیت نصب پلاگین ندارند مانند AUTOCAD ، ARSHICAD و چند نرم افزار دیگر نیز میباشند.

پلاگین وی ری VRAY


هر فردی با افزایش مهارت های خود در زمینه های گوناگون مرتبط با طراحی و افزونه های متنوع موجود در هر نرم افزاری می تواند پیشرفت و موفقیت آینده خویش را تضمین نماد، وی ری نیز افزونه مناسبی برای بروز خلاقیت های فردی می باشد و می توان با بهره گیری از قابلیت های آن در زمینه طراحی گامی رو به جلو برداشت.

کاربردهای وی ری

افزونه وی ری در ابتدا فقط در معماری مورد استفاده قرار می گرفت اما با پیشرفته تر شدن ابزارهای وی ری از آن در بسیاری از پروژه های هنری و طراحی مانند
ایجاد جلوه های ویژه و هم چنین در تبلیغات، صنعت و بسیاری از بازی های رایانه ای استفاده می گردد.
نور و سایه مهم ترین ابزارهای موردنیاز در معماری می باشد که سبب ایجاد طرح ها و مدل سازی های واقع گرایانه در این زمینه می گردد.
با استفاده از آن می توان نورپردازی را به گونه ای کاملا طبیعی انجام داده و پروژه های سه بعدی با کیفیت و مطلوبی را ارائه نمود.

پلاگین وی ری VRAY

وی ری یک پلاگین رندر تجاری برای برنامه های کاربردی و نرم افزارهای گرافیکی کامپیوتری سه بعدی می باشد.
وی ری در صنایع رسانه ای، سرگرمی و طراحی مانند :

 • تولید فیلم
 • بازی های ویدیویی
 • در طراحی صنعتی
 • طراحی محصولات
 • و هچنین در معماری کاربرد دارد.

رندر قوی با V-RAY

افزونه وی ری را می توان در برنامه های موجود استفاده نمود، از وی ری به طور عمده برای ایجاد تصاویر با سرعت رندر بالا استفاده می شود.
وی ری رایج ترین محصول رندر در بازار است و به آسانی می توان از طریق منابع موجود در اینترنت به یادگیری آن پرداخت.
رندر های ایجاد شده با استفاده از وی ری در معماری شامل طرح ها و مدل سازی های واقع بینانه می باشد که با استفاده از آن ها می توان عناصر موجود در طرح ها به گونه ای طبیعی تجسم نمود.
رندرهای انجام شده توسط وی ری دارای فضاهای مفهومی می باشند و طراح می تواند از
مهارت و توانایی های خود در تمام مراحل طراحی بهره مند گردد و در نهایت مدل های با دقت بالا را ایجاد نماید.

پلاگین وی ری VRAY

در ادامه به بیان برخی از ویژگی های منحصر به فرد  افزونه وی ری می پردازیم:

1. سریع بودن Vray :

پلاگین وی ری VRAY نسبت به سایر افزونه های موجود از سرعت بیشتری برخوردار است.
با استفاده از آن می توان زمان ترجمه، ساخت انیمیشن و همچنین ایجاد پیش نویس ها در طراحی را بسیار سریع تر به انجام رساند.
استفاده از وی ری سبب صرفه جویی در زمان و تلاش شما می گردد و در نهایت می توانید یک طراحی بسیار زیبا و با کیفیت را به مشتری ارائه دهید.
استفاده از انیمیشن ها در معماری گران هستند، تولید سختی دارند و به ندرت اطلاعات طراحی مورد نیاز معماران و طراحان را به گونه ای متمرکز و دقیق ارائه می دهند؛
این در حالی است که انیمیشن را با استفاده از افزونه وی ری می توان با سرعت نسبتا زیادی تولید نمود و از طریق آن مشتریان زیادی را تحت تأثیر طراحی و مدل سازی خود قرار داد.

پلاگین وی ری VRAY

2.یکپارچه بودن Vray :

وی ری همچنین یک افزونه یکپارچه می باشد که با بسیاری از نرم افزار ها سازگار است،
این افزونه قابلیت ادغام با انواع برنامه های مدل سازی سه بعدی را دارا می باشد.
به همین دلیل می توان فایل های ایجاد شده توسط افزونه وی ری را توسط نرم افزارهایی نظیر تری دی مکس، راینو و اسکچاپ مورد ویرایش و طراحی قرار داد.
وی ری به عنوان یک افزونه قابل ادغام در معماری نیز کاربرد دارد و می توان از ویژگی های منحصر به فرد آن در معماری نیز بهره مند شد.

3.ابزارهای متنوع Vray :

Vray یک افزونه کاربردی همراه با ابزارهای گوناگون ومتنوع می باشد که سبب گردیده بسیاری از افراد بتوانند به آسانی با این افزونه کار کنند و به کسب تجربه بپردازند.
با استفاده از ابزارها و گزینه های متنوع موجود در این افزونه می توان تنظیمات مربوط به دوربین، نقشه ها و منبع نور و هم چنین عمق میدان را به آسانی انجام داد.

پلاگین وی ری VRAY

در واقع این افزونه با ارائه ابزارهای مناسب در زمینه طراحی، سبب ایجاد سهولت بیشتر در پروژه های معماری گردیده است.
فراوانی گزینه ها و تنظیمات موجود در افزونه وی ری و همچنین وجود کتابخانه های گوناگون در این افزونه، استفاده از آن را در موارد گوناگونی نظیر معماری و به ویژه در طراحی ها و صنعت گسترش داده است.
استفاده از وی ری در معماری و طراحی مناسب می باشد که با استفاده از آن می توان خلاقیت ها و مهارت های خود را در زمینه های گوناگون به رشد و شکوفایی رساند.
افزونه وی ری دارای انعطاف پذیری زیادی می باشد و طراحان و معماران می توانند با استفاده از این افزونه، تنظیمات رندر را به انجام برسانند.

4.ایجاد تجسم واقعی با Vray: 

کیفیت محصول نهایی ایجاد شده توسط Vray بسیار بالاست و با استفاده از آن
می توان طراحی های بسیار دقیق و هوشمندانه ای را پیاده سازی نمود.
استفاده از آن به خصوص در معماری سبب ایجاد طراحی های واقع گرایانه تر می گردد و شما می توانید تجسمی از فضای واقعی را برای مشتری ایجاد نمایید.

با این کار می توانید یک طراحی مشتری پسند و بسیار زیبا را تهیه نمایید و نظر مشتریان را نسبت به آن جلب نمایید.
وی ری همچنین سبب توزیع نور به گونه ای مناسب می گردد و با استفاده از آن می توان به آسانی شبیه سازی های بازتاب و شکست نور در نقشه ها را انجام داد.
نمایش صحیح و با کیفیت نور و سایه در افزونه وی ری سبب اجرای طراحی های بسیار ایده آل در معماری گردیده است و و با استفاده از آن می توان نور و سایه را در طراحی های مختلف به خوبی مشخص نمود.

پلاگین وی ری VRAY

این پلاگین تاکنون برای نرم‌افزارهای بزرگی از جمله نرم‌افزارهای زیر نوشته شده‌است:

 • Autodesk 3ds Max
 • Autodesk Revit
 • Cinema 4D
 • Maya
 • Modo
 • Nuke
 • Rhinoceros
 • SketchUp
 • Softimage
 • Blender

فرق بین پلاگین های دیگر با پلاگین وی ری چیست ؟

اگر با پلاگین وی ری VRAY آشنایی داشته باشید متوجه محیط ساده اما در عین حال پر کاربرد وی ری میشوید از سوی دیگر کیفیت وی ری در رندر گیری مختص به تصویر ثابت بسیار زیاد است البته پیشنهاد میشود برای رندر گیری انیمیشن از پلاگین منتال ری استفاده کنید به طور کل بعضی اوقات عکسی را مشاهده میکنید که از کیفیت بالایی برخوردار است و این خروجی با کیفیت از پلاگین وی ری میباشد


منابع

1. memarist.ir

2. dmaxclass.com

3. wikipedia.org