شاید به این فکر کرده باشید که مصریان در هنگام ساخت اهرام مصر برای جا به جایی سنگ های سنگین از چه چیزی استفاده می کردند؟در یونان از چه چیزی برای ساختن بناهای عظیم استفاده می‌شد؟ آیا tower crane یا جرثقیل برجی باستانی وجود داشتند؟

tower crane یا جرثقیل برجی

قطعا tower crane ها در آن زمان  به شکل امروزی وجود نداشته اند. بلکه با شکل وشمایلی متمایز و با استفاده از قدرت خلاقیت بشر وسیله ای برای انتقال اجسام سنگین ساخته شده بود.اما نحوه ساخت شکل امروزی این جرثقیل های برجی یا tower crane  به سال 1930 در کشور فرانسه برمی‌گردد.

شرکت پتن توسط فاستین پتن در شهر لاکلایت کشور فرانسه تاسیس شد.این شخص که در شروع کاربه فروش دوچرخه مشغول بود پس از ثبت اختراع به تولید این نوع جرثقیل پرداخت و توانست سهم عمده ای را در بازار نصیب شرکتش کند.

انواع جرثقیل ها:

جرثقیل پلی(Bridge/Overhead Crane):

جرثقیل پل ، که به عنوان جرثقیل سقفی نیز شناخته می شود ، به طور معمول در محیط های صنعتی یافت می شود. نام آن از این واقعیت ناشی می شود که شبیه پلی است که توسط دو تیر فلزی پشتیبانی می شود که با کار با بالابر (مکانیزم بالابر) در امتداد قسمت پل جرثقیل حرکت می کند.

tower crane یا جرثقیل برجی
Bulk-handling :

جرثقیل های دسته دار برای حمل حجم زیادی از مواد سنگین مانند زغال سنگ یا مواد معدنی استفاده می شوند. به جای قلاب در انتها ، جرثقیل های دسته دار دارای یک قلاب مخصوص هستند که از مکانیزم چنگ زدن و سطل برای گرفتن ، نگه داشتن و بلند کردن مواد استفاده می کند.

tower crane یا جرثقیل برجی
جرثقیل های Hammerhead :

از جمله متداول ترین جرثقیل ها در پروژه های ساختمانی هستند. این جرثقیل دارای یک اهرم چرخشی افقی است که بر روی یک برج ثابت قرار گرفته است. واگن برقی در قسمت جلو بازو نگه داشته می شود و با قسمتی از بازو که به عقب امتداد دارد تعادل می یابد.این جرثقیل ها می توانند بسیار سنگین باشند و در محل کار مونتاژ شوند.

tower crane یا جرثقیل برجی
tower crane:

جرثقیل های برجی که معمولاً در ساخت و ساز ساختمان های بلند استفاده می شود ماشین های زیبایی هستند که قابلیت های شگفت انگیز بالابر را ارائه می دهند. این جرثقیل ها به دلیل اندازه ای که دارند مجهز به یک کابین عملیاتی هستند که کل جرثقیل را کنترل می کند. لبه جرثقیل های تاجی به طور افقی از دکل (قسمت برج) گسترش می یابد که خود بر روی یک پایه بتونی قرار دارد.

tower crane یا جرثقیل برجی

یک لبه متحرک قادر به حرکت به سمت بالا و پایین است. موتوری که چرخش جرثقیل را کنترل می کند در بالای دکل قرار می گیرد.

 با توجه به اندازه tower crane ها، در کنار ساختمان ساخته می شوند و در کنار آن رشد می کنند. پس از اتمام ساختمان ، روند کار معکوس می شود.

ده شرکت برتر در حوضه ی tower crane

1-Shanghai Pangyuan Machinery Rental

2- NFT

3- Liebherr Tower Crane Division

4- Uperio (formerly Arcomet and Matebat)

5- Tat Hong Equipment Services

6- Morrow Equipment

7- Wolffkran

8- Maxim Crane Works

9- Neremat

10- Van der Spek

tower crane یا جرثقیل برجی

 tower crane یا جرثقیل برجی:

استفاده از جرثقیل های برجی در ساخت و ساز های بزرگ بسیار متداول است. آنها اغلب صدها فوت در هوا بالا می روند و می توانند به همان اندازه دور بزنند. خدمه ساختمانی از جرثقیل های برجی برای بلند کردن فولاد ، بتن ، ابزارهای بزرگ مانند مشعلهای استیلن  ژنراتورها ، و طیف گسترده ای از سایر مصالح ساختمانی استفاده می کنند.

هنگامی که  به یکی از این جرثقیل ها نگاه می کنید ، تصور می‌کنیم کاری که می تواند انجام دهد تقریباً غیرممکن است. سوال هایی نظیر: چرا سر و ته نمی شود؟ چطور می شود چنین مسیر طولانی اینقدر وزن را بالا ببرد؟ چگونه می توان با افزایش ارتفاع  ساختمان بلندتر شد؟ در ذهن شما شکل می‌گیرد.

در جریان انقلاب صنعتی بود که جرثقیل ها جزئی از مدرن سازی جهان شدند و سیستم قرقره دستی را با یک موتور و یک عملگر قبل از آنها جایگزین کردند. امروزه تقریباً در هر پروژه ساختمانی انواع مختلف جرثقیل را می توان یافت که هرکدام در کار خاص خود تخصص دارند.

این تنوع یک نقطه ضعف دارد: از آنجا که تعداد زیادی جرثقیل موجود است ، دانستن اینکه کدام یک چه کاری انجام می دهد ، می تواند چالش برانگیز باشد. به دلیل خاصیت موجود در هر جرثقیل ، استفاده از نوع نامناسب باعث تاخیردر پروژه و مشکلات بودجه ای می شود.

درک تفاوت بین هر جرثقیل به شما کمک می کند تا بفهمید کدام یک را در پروژه خود استفاده کنید.

نحوه سر هم بندی tower crane یا جرثقیل برجی:

نصب پایه tower crane

مرحله‌ی اول در همه ی tower crane ها نصب پایه است که به سه صورت انجام می شود.رایج ترین روش پایه تثبیت است که در فنداسیون بتنی ساختمان نصب می شود.روش دوم نصب بر روی کالسکه است به صورتی  که کالسکه تاور کرین به وسیله وزنه های بتنی در جای خود ثابت می شود. روش سوم نصب بر روی ریل متحرک می باشد که با این روش تاور کرین قابلیت حرکت در طول پروژه را خواهد داشت.

نصب سکشن مادر tower crane

نصب سکشن مادر به پایه فولادی tower crane به وسیله پیچ و با استفاده از جرثقیل  سیار (Mobile Crane) مرحله بعدی است. سکشن اصلی در اکثر tower crane ها بزرگتر و قوی تر از سکشن های ارتفاعی است.در این مرحله درجه انحراف عمودی تاور کرین بررسی و کنترل می‌شود.

نصب سکشن های ارتفاعی

روند نصب تاور کرین با اضافه شدن سکشن های ارتفاعی ادامه پیدا می کند تا ارتفاع مورد نیاز به دست آید. یک سیستم بالابر برای افزودن مقاطع عمودی وجود دارد . به این معنی که می توان با رشد ساختمان جرثقیل را در جای خود بالا برد.

نصب گردان tower crane

پس از نصب آخرین سکشن ارتفاعی قطعه زیر گردان و گردان tower crane نصب می شود.این قطعه اغلب سنگین ترین قطعه tower crane است و معمولا برای  کاهش وزن و فشار به جرثقیل سیار(Mobile Crane) به صورت دو قطعه مجزا نصب میشود.

نصب کله قندی

پس از نصب گردان tower crane کله قندی به آن اضافه می شود و به وسیله پین (4 پین) به گردان متصل می شود.

نصب کنفلش یا بازوی وزنه ها (Counter Jib)

کنفلش یک قطعه یک تکه ای است.این قطعه به وسیله پین به گردان متصل شده و سپس جرثقیل کنفلش را 15 درجه بالا می آورد تا کابل ها یا بازوهای کنترل کننده  بوسیله پین به کله قندی tower crane متصل شوند.پس از نصب کنفلش وزنه های بتنی روی آن نصب می شود.

نصب فلش یا بازوی کار (Working Jib)

فلش tower crane که معمولا از سه یا چهار قطعه تشکیل شده است که قبلا به هم متصل شده و به صورت یک تکه توسط جرثقیل روی گردان نصب می شوند و پس از آن کابل های  آن به کله قندی متصل می شوند.

مراحل پایانی

پس از نصب فلش ،شاریوت (trolley) نصب میشود و در ادامه وزنه های کنفلش تکمیل می گردد.برای راه اندازی tower crane  بکسل های شاریوت و قلاب نصب و تنظیم می شوند . در نهایت سیستم تابلو برق تاور کرین راه اندازی میشود. اینورتور به طور هوشمند میزان بار وارده به موتور tower crane   را تشخیص داده و متناسب با همان بار جریان برق را به موتور می‌رساند.

منبع

منبع

منبع